Your email updates, powered by FeedBlitz

 
Here is a sample subscription for you. Click here to start your FREE subscription

"Husmenighet" - 5 new articles

  1. Dansk husmenighetskonferanse
  2. Kvinne og mann i menigheten
  3. Kanskje det vil eksplodere?
  4. Dagen rapporterer fra husmenighetskonferanse i Dallas (Texas)
  5. Er kirkelige strukturer i Efesus pĂ¥ 100-tallet normative?
  6. More Recent Articles
  7. Search Husmenighet

Dansk husmenighetskonferanse

Det finnes husmenigheter i Danmark, ogsĂ„. 23-25. oktober arrangeres det et "hus-til-hus-stĂŠvne" i Ålborg, forteller en venn av meg som bor i omrĂ„det og som tenker Ă„ delta.





Samlingene avholdes i flere private hjem.

HuskirkestĂŠvne i Aalborg


Kvinne og mann i menigheten

Forholdet mellom kvinne og mann har mange aspekter. I menighetssammenheng har det ogsÄ et bibelsk aspekt, som min venn Per-Axel Sverker behandler utfÞrlig i artiklen Man och kvinna som Guds avbild. Anbefales!






Kanskje det vil eksplodere?

NĂ„ registrerer jeg at stadig flere bloggere, spesielt i Sverige og spesielt ungdommer, skriver om husmenigheter, og uttrykker lengsel etter et slikt fellesskap.





Jeg ser ogsÄ at mÄten Ä presentere husmenighetstanken pÄ varierer, og vil av den grunn treffe flere mennesker.

Fool for Jesus: Elefant eller kanin?


Dagen rapporterer fra husmenighetskonferanse i Dallas (Texas)

Svenske Dagen har en interessant reportasje fra husmenighetskonferansen nylig i Dallas (Texas).

Enda en gang gjengis tall fra Barna-instituttet om at 10 millioner amerikanere er med i uavhengige husmenigheter. Jeg har vanskelig for Ă„ tro at dette er riktig. Det tilsvarer 3,33% av befolkningen.

Et tilsvarende tall i Norge, vil bety 130.000 personer med i husmenigheter, det desidert stÞrste "kirkesamfunnet" i Norge. Jeg skulle Þnske det var sant, og at det vil vÊre virkeligheten i Norge om 10 Är, - den tiden vi ligger etter USA pÄ dette omrÄdet, slik jeg tror.

Konferanseprogrammet i Dallas virket progressivt og interessant, slik Dagen framstiller det.

Takk til bloggen Hela Pingsten som gjorde meg oppmerksom pÄ dette.

Dagen: Kraftigt vÀxande rörelse vill göra Jesus synlig. Husförsamlingarna i USA engagerar nu tio miljoner amerikaner

Dagen: FrÄgan: Vilken var din bÀsta upplevelse pÄ konferensen?

Barnabasbloggen: En enkel organisk kyrka


Er kirkelige strukturer i Efesus pĂ¥ 100-tallet normative?

Journalisten Carl-Henric Jaktlund i Svenske Dagen intervjuer teologen Mikael Telbe om hans forskning pÄ kirkelige strukturer i Efesus pÄ 100-tallet.

SÄ snart et materiale fÄr merkelappen forskning pÄ seg, fÄr det hÞy status. Men forskerens konklusjoner er i stor grad preget av subjektive vurderinger, skjÞnn, holdninger og forskerens agenda.

Det er viktig Ä forske pÄ hva som skjedde i Efesus, men kan vi gjÞre forholdene i Efesus pÄ 100-tallet normative for oss kristne?

At det er viktig Ä skille mellom Kirkens (selv Oldkirkens) tradisjoner og Skriften, er noe reformasjonen lÊrte oss. NÄr jeg leser intervjuet med Telbe, fÄr jeg en fÞlelse av at han projiserer oldtidens kirkelighet inn i Skriften.

Ignatius, som levde rundt Är 100, og som Telbe setter hÞyt, representerer en diskontinuitet i forhold til Skriften. Ignatius plasserer bibelske tjenestegaver inn i et hierarkisk system. Det samme gjÞr Telbe. Men dette mener mange bibelforskere er hÞyst problematisk.

Dessuten: Kirkens tradisjonelle "modeller" og "strukturer" er ikke verdinĂžytrale, de representerer makt, maktkamp og splittelse.

Paulus advarer: "For noen av Kloes folk har fortalt meg, sÞsken, at det er stridigheter blant dere. Jeg sikter til dette at noen av dere sier: «Jeg holder meg til Paulus», mens andre sier «til Apollos», «til Kefas» eller «til Kristus». Er da Kristus blitt delt?" 1 Kor 1.

Det er verdt Ä merke seg at den stÞrste av alle kirkelige strukturer, den katolske kirke, begrunner sin eksistens med at de holder seg til Kefas, det vil si apostelen Peter. Dermed rammes de (og mange andre) av Paulus anklagende spÞrsmÄl: Er da Kristus delt?

Kirkens strukturer reflekterer verdier. SpÞrsmÄlet er om verdiene er i overenstemmelse med JesuŽog apostlenes undervisning. Jeg, og mange med meg, mener at hierarkiske strukturer ikke er det.

Det er ikke likegyldig om man henter organisasjonsmodellen fra det moderne nĂŠringslivet eller om man henter det fra Bibelen.

Artikkelen i Dagen forsÞker Ä bagatellisere og relativisere spÞrsmÄlet om kirkelige strukturer, hvilket passer dagens postmoderne kirkelighet som hÄnd i hanske.

For min del er jeg overbevist om at kirkens strukturer er en viktig del av vÄrt budskap til verden. Det handler om kristendom i praksis. Og at vÄr kilde til veiledning i dette spÞrsmÄlet er Ä finne i Bibelen. Og bare der.

Skriften alene!

Dagen: Olika strukturer inget problem för de första kristna


More Recent Articles



Click here to safely unsubscribe now from "Husmenighet" or change your subscription or subscribe